Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

W Człopie o Naturze 2000 28.05.2012

Konsorcjum TAXUS SI i Klubu Przyrodników było organizatorem spotkania, na którym dyskutowano o projektach planów zadań ochronnych dla dwóch obszarów wchodzących w skład sieci Natura 2000. „Lasy Puszczy nad Drawą” jest obszarem chroniącym ptasie ostoje, natomiast „Uroczyska Puszczy Drawskiej” to ostoja siedliskowa. Oba tereny sąsiadują z Drawieńskim Parkiem Narodowym i właśnie na zlecenie DPN konsorcjum przygotowuje plany zadań ochronnych. W spotkaniu, które odbyło się w Człopie, udział wzięli przedstawiciele gmin, nadleśnictw, wojska, a także organizatorzy turystyki i przedsiębiorcy prowadzący działalność na badanych terenach. Obecna była też delegacja Nadnoteckiej Grupy Rybackiej.

Spotkanie było pierwszym z sześciu zaplanowanych. Celem organizatorów była identyfikacja problemów związanych z ochroną obszaru ptasiego i siedliskowego. Analizowano potencjalne konsekwencje planistyczne w związku z przedmiotami ochrony na omawianych terenach. Wśród wymienianych problemów które występują na styku ochrony przyrody i działalności człowieka, wymieniono i przedyskutowano przede wszystkim: ograniczenia nowych inwestycji na chronionych terenach, utrudnienia w prowadzeniu firm turystycznych i uprawianiu samej turystyki, prowadzenie specjalistycznych szkoleń wojskowych na chronionych terenach, utrudnienia w prowadzeniu racjonalnej gospodarki leśnej na obszarach, gdzie występują gatunki szczególnie zagrożone.

Pani Lidia Pirtań, wiceprezes NGR i jednocześnie dyrektor Nadnoteckiego Okręgu PZW poruszyła problem dużej presji rosnącej wciąż populacji kormorana czarnego na rybostan tego obszaru. Kormorany wybierają przy żerowaniu przede wszystkim te gatunki ryb, które człowiek również traktuje jako najcenniejsze (w jeziorach – sieja, sielawa i węgorz, w rzekach – pstrągi i lipienie). Nie tylko pogarsza to opłacalność pracy rybaków gospodarujących na jeziorach, ale zmniejszająca się  populacja cennych gatunków ryb sprawia, że turystyka wędkarska na tym terenie nie jest już tak atrakcyjna. Kormoran jest ptakiem chronionym, toteż jego redukcja jest bardzo utrudniona, a na terenach takich jak „naturowe” siedliska ptasie powstają dodatkowe komplikacje.

Organizatorzy spotkania obiecali analizę wymienionych problemów i próbę wspólnych poszukiwań najlepszych rozwiązań na kolejnych spotkaniach tego cyklu.