Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Zadania NGR na 2013 rok 23.01.2013

Informowaliśmy już Państwa, że 11 stycznia władze Nadnoteckiej Grupy Rybackiej podpisały w Poznaniu umowę z Samorządem Województwa Wielkopolskiego na funkcjonowanie stowarzyszenia w roku 2013. W umowie tej opisano m.in. zadania, które wyznaczyliśmy sobie na najbliższe miesiące.

Kontynuacją zadania, którego realizacja rozpoczęła się w ubiegłym roku, jest udział NGR w programie „Ryby mają głos”. Jest to cykl imprez popularyzujących wiedzę o środowisku wodnym i jego ochronie, o rybach, również propagujących zdrowe jedzenie, w tym spożywanie potraw rybnych. Program prowadzony jest w Zespole Szkół w Starej Łubiance przez panie: Wiesławę Pyrcz i Kamilę Olszewską. W tym roku zaplanowano m.in. kolejne warsztaty kulinarne (potrawy z ryb grillowanych), rajd rowerowy do gospodarstwa rybackiego, wycieczkę do przetwórni ryb, wspólne wędkowanie, konkursy, wystawy i prelekcję nt. naszych wód, którą przeprowadzi pracownik biura NGR.

Nowym zadaniem związanym z edukacją dzieci i młodzieży, będzie cykl „NGR w przedszkolach”. W każdej gminie obszaru NGR odwiedzimy jedno wytypowane przedszkole, w którym przeprowadzimy zajęcia z najstarszą grupą dzieci. Pogadanka nt. ryb i zdrowego odżywiania się będzie połączona z zabawą i konkursem plastycznym. Każde dziecko otrzyma też prezent (przybory szkolne), a grupa wzbogaci się o złotą rybkę w wyposażonym akwarium. Ufundujemy też jeden obiad dla przedszkolaków, oczywiście z rybą w roli głównego dania. Drugim etapem tego projektu będzie wizyta grup przedszkolnych w wybranym gospodarstwie rybackim.

Kolejnym punktem tegorocznego harmonogramu działań NGR będzie impreza organizowana wspólnie z Urzędem Gminy w Drawsku. Będzie to wydarzenie promujące drogę wodną E-70, który to szlak łączy Antwerpię w Belgii z litewską Kłajpedą. Polski odcinek tej międzynarodowej trasy przebiega m.in. Notecią, a wybudowana niedawno marina w Drawsku jest ważnym punktem na tym szlaku. Imprezę promocyjną zaplanowano na czerwiec.

Jednym z tegorocznych zadań będzie postawienie w każdej gminie ścieżki edukacyjnej. Obejmie ona: tablicę przedstawiającą występujące na naszym terenie i hodowane w gospodarstwach rybackich gatunki ryb oraz opis rodzin i grup ryb; mapę danej gminy z naniesionymi gospodarstwami rybackimi i agroturystycznymi oraz tablicę obrotową (tzw. „światowid”) z sylwetkami kilkunastu gatunków ryb. Ścieżki powstaną w miejscach ogólnie dostępnych i odwiedzanych przez turystów.

Z myślą o turystach i wędkarzach ustawimy też tablice informacyjne przy niektórych jeziorach naszego regionu. Oprócz konturu jeziora na tablicy znajdzie się jego opis, z zaznaczeniem głównych gatunków ryb występujących w zbiorniku. Uzupełnieniem będzie oznakowanie dojazdów do jeziora wyraźnymi, stylowymi drogowskazami.

O realizacji poszczególnych tegorocznych projektów będziemy Państwa informować na bieżąco.