W Żoniu, gm. Margonin, odbył się Festyn Historyczno-Archeologiczny. Tym razem w organizacji tej dorocznej imprezy wzięła udział Nadnotecka Grupa Rybacka. Było to możliwe dzięki podpisanej umowie o współpracy międzyregionalnej pomiędzy NGR i Lokalną Grupą Rybacką 7 Ryb.
Festyn, który zorganizowano u podnóża średniowiecznego grodziska, miał pokazać uczestnikom, jak niegdyś żyli i bawili się mieszkańcy Żonia. Na straganach przedstawiali swoją działalność pszczelarze, zielarze, rzemieślnicy i kupcy. Było nawet stanowisko kata, który jednak zamiast sprawiania kaźni pozował z chętnymi do zdjęć. Margonińska biblioteka przygotowała stanowisko, na którym można było popróbować pisania gęsim piórem. Nadleśnictwo Durowo zorganizowało edukacyjne zabawy i gry o lesie, drzewach i zwierzętach, firma ceramiczna urządziła pokaz wypalania i ozdabiania glinianych wyrobów, a na innym stoisku każdy mógł pomalować surowy dzban czy garnek. Nie zabrakło też pokazów walk rycerskich, a chętni do spróbowania wojennego rzemiosła mogli postrzelać z łuku i porzucać włócznią. Wśród tłumu uczestników festynu raz po raz ukazywał się żywy herb Margonina: panna jadąca na niedźwiedziu, której towarzyszył legendarny rycerz Margo.
Miejscowi wędkarze pokazali, jak niegdyś przyrządzano ryby, a efektów w postaci zupy rybnej, ryb wędzonych i smażonych mógł popróbować każdy. Tuż obok odbywał się pokaz wiązania sieci, który poprowadził pan Wojciech Rożek, członek NGR. W basenie pełnym wody zwiedzający mogli podziwiać wielkie jesiotry i kolorowe ryby ozdobne, a w kolejnym zbiorniku dzieci łowiły rękami pstrągi. Obie te atrakcje przygotował pan Eugeniusz Bogdan, prezes Nadnoteckiej Grupy Rybackiej.
W ramach podziękowań ludziom, którzy pomogli zorganizować żoński festyn, wręczono nietypowe pamiątki - tarcze herbowe. Dokonał tego pan Wojciech Burzyński, główny animator tej imprezy, który przez cały czas paradował w stroju proboszcza.
Średniowieczny pokaz nie mógł się obejść bez muzyki. Dzieci z zespołu Margo Dance, działającego przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Margoninie, zaprezentowały słowiańskie tańce, a zwieńczeniem spotkania był koncert zespołu Yan Ta, który w oryginalny sposób łączy w jedno muzykę dawną, etniczną, klasyczną i jazzową.
Fot. Jacek Gawroński
O przebiegu festynu mogą również Państwo przeczytać poniżej:
- Tygodnik Nowy (artykuł) – Chodziezanin.pdf
- Chodzieżanin (artykuł) - Tygodnik_Nowy.pdf
- Nasz Tygodnik Chodzieski (artykuł) - Nasz_Tygodnik Chodzieski.pdf
- MGOK w Margoninie (artykuł): festyn-w-zoniu.html
- Portal internetowy Chodziez.naszemiasto.pl (galeria zdjęć): festyn-archeologiczny-w-zoniu-zobacz-zdjecia,galeria,id,t,tm.html
- Starostwo Powiatowe w Chodzieży (artykuł+galeria zdjęć): http://www.powiat-chodzieski.pl/index.php?cmd=4&cat=996
- Niezależny Informator Margonin (artykuł): festyn-historyczno-archeologiczny-w-zonu
Sprawozdanie z festynu w Żoniu
Materiał filmowy z festynu