Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Regionalne RozmaitOŚCI 22.07.2013

Regionalne RozmaitOŚCI
21 lipca br. Wieleń po raz drugi stał się „Jednodniową stolicą wędkowania”. Stało się tak za sprawą "Regionalnych RozmaitOŚCI” – imprezy promującej obszar Nadnoteckiej Grupy Rybackiej, w której to…. mieliśmy zaszczyt i przyjemność uczestniczyć.

Sukces pierwszej edycji „Regionalnych RozmaitOŚCI” - Piknik Rybny w Wieleniu spowodował, że Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Wieleniu podjął decyzję o kontynuacji tego wydarzenia także i w tym roku. Komitet Nadnoteckiej Grupy Rybackiej w dniu 19 stycznia dokonał wyboru do dofinansowania operacji o nazwie „Regionalne RozmaitOŚCI „- Piknik Rybny w Wieleniu skuteczną metodą promocji obszaru należącego do Nadnoteckiej Grupy Rybackiej”. Wyżej wymieniony projekt znalazł się w gronie pięciu - spośród 14 złożonych wniosków wytypowanych do realizacji, zajmując drugie miejsce w ramach listy wybranych operacji z sektora publicznego. Niedługo potem przedstawiciele MGOK-u podpisali umowę o dofinansowanie w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego.

Wszystko rozpoczęło się wczesnym przedpołudniem, kiedy to na rzece Noteć odbyły się Regionalne Mistrzostwa Drużyn Wędkarskich „O ZŁOTĄ RYBĘ”. Podczas Mistrzostw w ramach zmagań o Puchar Nadnoteckiej Grupy Rybackiej wyłoniono najlepszego wędkarza. Ponadto w zawodach „VIP-ów” wystartowali także samorządowcy z obszaru gminy Wieleń i gmin sąsiadujących. Motyw związany z wędką i rybą towarzyszył także części piknikowej imprezy, która odbyła się wokół akwenu „Marcinówka”. Tutaj swój finał znalazły także Rodzinne Zawody Wędkarskie oraz Wesoły Turniej z Rybką , które to wydarzenia skierowane były do rodzin uczestniczących w imprezie. Na zwycięzców czekały medale i okolicznościowe nagrody, które wręczali m.in. Dyrektor Agencji Rynku Rolnego Oddział w Poznaniu Pan Andrzej Bobrowski, Prezes Okręgu Nadnoteckiego PZW Pan Czesław Pachowicz, Prezes Nadnoteckiej Grupy Rybackiej Pan Eugeniusz Bogdan, Wiceprezes NGR i Dyrektor biura ONPZW w Pile Pani Lidia Pirtań, Prezes Koła Wędkarskiego PZW w Wieleniu Pan Bronisław Brzeziński oraz Burmistrz Wielenia Pan Zbigniew Stochaj.

Sztandarowym wydarzeniem tego dnia była także kolejna edycja Nadnoteckiego Festiwalu Rybnego Jest to pierwsza w regionie impreza wystawiennicza promująca rybołówstwo, przetwórstwo rybne i tradycje rybackie. Zaprezentowali się w niej członkowie NGR, w tym producenci z branży rybackiej i agroturystycznej. Wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić wspólne stoisko wystawiennicze dwóch grup rybackich, które dzięki podpisanej umowie o współpracy mogły być współfinansującymi i współorganizatorami tej imprezy. Nadnotecka Grupa Rybacka oraz Lokalna Grupa Rybacka Pojezierze Dobiegniewskie na stoisku wystawienniczym prezentowały materiały promocyjno – reklamowe dotyczące samych grup, jak i różnego rodzaju foldery, mapy i przewodniki turystyczne o obszarach na których działają. Prezentowane były także filmy promocyjne dotyczące NGR, nowopowstałej Mariny w Drawsku, opisujące jesiotra, czy też prezentujące sposób filetowania i skórowania ryb. Pracownicy biur udzielali informacji o możliwości uzyskania dofinansowania z osi 4 Programu Operacyjnego Ryby 2007 – 2013.

Wśród wystawców ze strony NGR znaleźli się także:
  • Okręg Nadnotecki PZW w Pile, który był jednym z Partnerów i sponsorów imprezy. ON PZW na swoim stoisku prezentował szereg artykułów promocyjno – reklamowych dotyczących obszaru działania oraz ufundował wiele nagród.
  • Tawerna Rybajka z Tarnowa, która promowała i sprzedawała przetwory z pstrąga (m. in. pstrąg po piracku, pstrąg w zalewie słodko – winnej, pstrąg smażony w zalewie korzenno – pomidorowej),
  • Spółka IPM, która promowała Rezydencję nad jeziorem Pestkownica oraz przygotowała wyśmienity poczęstunek w postaci zupy rybnej i kanapek - oczywiście z pastami rybnymi,
  • Firma Almapol z siedzibą w Trzciance prezentowała wyroby kolagenowe ze skóry tołpygi oraz kawę i herbatę marki „Oregano Gold”,
  • prezentowało się także Gospodarstwo Agroturystyczne Brokowo,
  • Gospodarstwo Rybackie RYBA z Oleśnicy przygotowało degustację przepysznego wędzonego pstrąga, którego skosztować mieli możliwość chyba wszyscy uczestnicy RozmaitOŚCI. Odbyła się też wystawa kilkunastoletnich jesiotrów, które przez całą imprezę pływały w specjalnych basenach dla ryb i ze względu na swój wiek oraz ogromne rozmiary stanowiły wielką atrakcję dla uczestników Pikniku. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak ryby znajdujące się w kolejnym basenie przygotowanym przez Gospodarstwo Rybackie RYBA. Były to pstrągi, które najmłodsi uczestnicy Pikniku mogli odławiać rączkami. Wydarzenie to było niewątpliwą atrakcją nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, gdyż złowione rybki można było zabrać do domu i przyrządzić z nich wyśmienitą kolację dla całej rodziny.
  • Gospodarstwo Rybackie Wojciecha Rożka prezentowało natomiast pokazy szycia sieci rybackich oraz wystawę sprzętu rybackiego. Pan Rożek przeprowadził także 30 minutowy pokaz patroszenia i filetowania karpia. Cenne wskazówki licznie obserwujący pokaz uczestnicy Pikniku wykorzystają na pewno tuż przed kolejną Wigilią Bożego Narodzenia.
Ci z państwa, którzy nie mieli okazji uczestniczyć w Regionalnych Rozmaitościach mogą zapoznać się z zamieszczonymi poniżej zdjęciami oraz nagraniami filmowymi, które prezentują m. in. opisywany powyżej pokaz filetowania karpia oraz inne ciekawe elementy imprezy.

Niebyły to jednak jedyne rybne atrakcje tego dnia. Jakby tego było mało Jaś Kuroń (wnuk znanego polityka Jacka Koronia) wraz z publicznością gotował zupę rybną, którą następnie rozdano uczestnikom Pikniku.

Festiwal odbywał się równolegle z XXXII Jarmarkiem Wieleńskim - jednym z najstarszych wydarzeń handlowych w regionie. Podczas Pikniku odbył się także występ teatru szczudlarzy „Z głową w chmurach”. Ponadto przeprowadzono IV Charytatywny Turniej Wiedzy o Regionie na rzecz pomocy Marcie Banach z Dzierżążna Małego, która od kilku miesięcy zmaga się z chorobą nowotworową.

„Regionalne RozmaitOŚCI” to również szereg ciekawych wydarzeń artystycznych: zagrała Orkiestra Dęta z Wielenia, zaprezentował się kabaret PAKA, a po nim koncert zagrał Kamil Bednarek z zespołem.

Nad sprawnym przebiegiem imprezy czuwali Pani Alicja Adamczyk – Dyrektor MGOK w Wieleniu oraz koordynator projektu i konferansjer zarazem – Pan Marcin Kryger, któremu serdecznie dziękujemy za pomoc w przekazaniu uczestnikom Pikniku wielu cennych informacji o działalności i obszarze Nadnoteckiej Grupy Rybackiej. Podziękowania kierujemy także do wszystkich współorganizatorów, wystawców oraz licznie przybyłych uczestników.

Cała operacja współfinansowana przez Unię Europejską ze środków finansowych Europejskiego Funduszu Rybackiego zapewniającego inwestycję w zrównoważone rybołówstwo. Partnerami projektu byli: Urząd Miejski w Wieleniu, Nadnotecka Grupa Rybacka, Okręg Nadnotecki PZW w Pile, PZW Koło w Wieleniu i Wieleńskie Towarzystwo Wędkarskie. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Marszałek Województwa Wielkopolskiego i Burmistrz Wielenia.

Sprawozdanie z Regionalnych RozmaitOŚCI