Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Miody wałeckie produktem tradycyjnym 27.08.2013

Na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi wpisano kolejny produkt z naszego regionu. Są to miody wałeckie. W tym samym czasie do spisu dołączono akacjowy miód cedyński i tym samym lista produktów tradycyjnych województwa zachodniopomorskiego liczy 18 pozycji. Wcześniej trafiła tam też kiszka szwedzka.

Aby produkt uzyskał status regionalny, musi spełniać wiele warunków, m.in. powstawać z wykorzystaniem tradycyjnych metod, które są używane od co najmniej 25 lat. Wnioski o wpisanie na listę produktów tradycyjnych kierowane są do marszałków województw, którzy wysyłają je do ministra rolnictwa. Resort decyduje o wpisaniu na listę.

Początki pszczelarstwa i wytwarzania miodów wałeckich sięgają czasów przedwojennych, kiedy miody wytwarzali Niemcy zamieszkujący tereny powiatu wałeckiego. Osadnicy polscy, którzy zjawili się po wojnie na tych ziemiach, zastali poniemieckie ule. Szybko zaczęli rozstawiać także swoje pasieki i wytwarzać miody. W pierwszej połowie lat 70. w powiecie naliczono 262 pasieki. Do związku pszczelarzy należało wtedy 155 osób, mających łącznie ponad 3,1 tys. uli.

Walory smakowe i zdrowotne miodu wałeckiego doceniło w 2011 r. jury konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo. Smaki Regionów”, przyznając miodom wyróżnienie.