Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

"Wody Pełne Ryb" 07.10.2013

W związku z tym, że Zarząd NGR wybrał już gminę, która będzie naszym partnerem w utworzeniu Parku Ryb Słodkowodnych, przedstawiamy szerzej ten projekt.
 
 W ramach pozycji IV Zestawienia rzeczowo – finansowego - Działania informacyjne dotyczące realizacji LSROR lub działalności LGR Nadnotecka Grupa Rybacka planuje realizację projektu pt. „Wody Pełne Ryb”. Projekt dotyczy utworzenia Parku Ryb Słodkowodnych na obszarze jednej z gmin należących do terenu działania NGR. Ma to być rodzinne miejsce rozrywki o tematyce rybnej, ukierunkowane na edukację. Utworzenie parku umożliwi osobom go odwiedzającym zapoznanie się z mieszkańcami okolicznych wód zaprezentowanymi w postaci rzeźb z tzw. laminatu (żywicy). Eksponaty zostaną wykonane w powiększonej skali, celem dobrego ukazania ich budowy anatomicznej, z bardzo dużym naciskiem na realizm odwzorowania. Przewiduje się, że projekt zostanie zrealizowany w miejscu związanym z wodą (jeziorze, stawie, rzece), przy którym zostaną umieszczone figury ryb słodkowodnych. Każdy model zostanie dodatkowo opatrzony tabliczką informacyjną opisującą każdą z prezentowanych ryb, umieszczoną na drewnianym stelażu.

Celem projektu pt. "Wody pełne ryb" jest podniesienie atrakcyjności i wzmocnienie konkurencyjności obszaru działania NGR poprzez utworzenie Parku Ryb Słodkowodnych jako atrakcji turystycznej oraz obiektu edukacyjnego. Utworzenie parku przyczyni się przede wszystkim do zwiększenia ruchu turystycznego na naszym obszarze oraz do rozpowszechnienia wiedzy i informacji na temat ryb, ich środowiska naturalnego, odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków ryb występujących na terenie funkcjonowania NGR. W założeniu Park Ryb Słodkowodnych ma pełnić funkcję edukacyjno – rekreacyjną, w którym będzie można spotkać realistyczne modele ryb, wykonane w powiększeniu. Rzeźby te zostaną wykonane z precyzyjną dokładnością i dbałością o ich budowę morfologiczną, co pozwali na lepsze poznanie budowy tych osobników. Podjęte działania będą kształtować wrażliwość oraz świadomość ekologiczną, a także propagować konkretne wzorce działań korzystnych dla środowiska. Park Ryb Słodkowodnych to idealne miejsce na aktywny wypoczynek i spędzenie wolnego czasu z dala od cywilizacji, hałasu i masowej turystyki. To także lekcja biologii w terenie, to wspaniałe miejsce, które pozwoli wypocząć i dobrze się bawić. Oferta skierowana będzie zarówno do dzieci jak i dorosłych.
W ramach projektu zaplanowano zamontowanie 5 modeli ryb słodkowodnych o długości ok. 3 – 5 m najbardziej charakterystycznych i najczęściej występujących w naszych wodach (karp, pstrąg, szczupak, okoń, jesiotr). Zaplanowano również zainstalowanie tablic edukacyjnych o rybach, środowisku wodnym itp. oraz przy każdym modelu tabliczek z opisami ryb tak, aby wszystkie elementy tworzyły kompleksową całość, możliwą do zwiedzania przez turystów. Takie wyposażenie obiektu umożliwi zwiedzającym, w tym dzieciom, uzyskanie informacji na temat gatunków ryb najczęściej występujących na obszarze NGR. Kompleksowe zaprojektowanie oraz wykonanie elementów parku planuje się zlecić firmie specjalizującej się w tego typu usługach.

Realizacja projektu opierała będzie się na współpracy z gminą, polegającej przede wszystkim na współfinansowaniu elementów wyposażenia parku przez każdą ze stron oraz na zapewnieniu opieki nad parkiem przez gminę w trakcie 5-letniego okresu zachowania celu projektu.

NGR podpisze porozumienie o współpracy z gminą Trzcianka, która w wyniku konkursu ofert została wybrana Partnerem w realizacji tego projektu. Gmina Trzcianka została wyłoniona z konkursu ofert, ponieważ przedstawiła najciekawszą ofertę współpracy przy realizacji projektu.

Park Ryb Słodkowodnych zostanie zlokalizowany przy nowo wybudowanej ścieżce pieszo – rowerowej przy wschodnim brzegu jeziora Sarcz w Trzciance. Usytuowanie obiektu przy nowo zagospodarowanej plaży oraz przy głównej drodze dojazdowej (droga wojewódzka 178) niewątpliwie stanowi atut tej lokalizacji i z pewnością zapewni dużą liczbę osób odwiedzających park.  W bliskim sąsiedztwie inwestycji znajdują się także nowe pomosty, slip wodny do wodowania sprzętu, baza gastronomiczna i noclegowa, hotel z elementami małej infrastruktury turystycznej, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz przystań żeglarska.  Przy ścieżce znajdują się także elementy małej infrastruktury takie jak: ławki, kosze na śmieci, oświetlenie w postaci lamp parkowych, 2 parkingi. Na bazie tej infrastruktury, wzdłuż ok. 2 kilometrowej ścieżki, usytuowane zostaną elementy wyposażenia parku, które idealnie wkomponowują się w istniejący krajobraz oraz otoczenie. Umiejscowienie parku przy istniejącej infrastrukturze sprawi, że wszystkie elementy tworzyły będą kompleksową całość, możliwą do zwiedzania przez turystów.

Projekt zostanie zrealizowany tak, aby w 2013 r. powstał obiekt w całości możliwy do zwiedzania przez turystów. W kolejnych latach możliwe jest dalsze rozszerzenie jego zakresu, w zależności od potrzeb oraz możliwości finansowych obu stron projektu.
Biorąc pod uwagę edukacyjny charakter projektu, wpisuje się on w założenia programu wewnętrznego NGR „Mała Ojczyzna”. Jest on również ściśle związany z programem „Zintegrowana promocja obszaru NGR”, ponieważ utworzenie parku, jako atrakcji turystycznej, niewątpliwie stanowić będzie ogromny element promocji samej gminy, jak i obszaru NGR.