Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Pierwszy spływ 22.05.2014

Przy pięknej, słonecznej pogodzie odbył się pierwszy z zaplanowanych siedmiu spływów kajakowych, organizowanych przez Nadnotecką Grupę Rybacką. Cykl imprez przeznaczony jest dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich z gmin obszaru działania NGR. Trasa spływu jest za każdym razem taka sama i obejmuje odcinek Rurzycy (prawego dopływu Gwdy) od stanicy Wrzosy do Krępska. Obsługą spływów zajęła się – wyspecjalizowana w tej dziedzinie turystyki – firma Info-Kajak należąca do Tadeusza Obrockiego z Tarnowa.

W pierwszej kajakowej wycieczce wzięła udział młodzież z Zespołu Szkół w Szydłowie. Pod czujnym okiem opiekunów ze szkoły, w towarzystwie wodnej ratowniczki i przewodnika kajakowego, rejs upłynął w sympatycznej i wesołej atmosferze. Po lądowaniu w Krępsku uczestnicy zostali przewiezieni autobusem do Tarnowa, gdzie zakończenie wycieczki odbyło się w siedzibie firmy Info-Kajak. Przeprowadzono tu konkurs wiedzy o obszarze NGR, w którym pierwsze miejsce zajął Patryk Marciniszyn, a drugie ex aequo Weronika Kusiak i Magdalena Balińska. Patryk w nagrodę dostał nieprzemakalny worek, idealny na przechowywanie rzeczy zabranych na wodniacką imprezę, dziewczęta zaś otrzymały wodoodporne etui na dokumenty i telefon.
Gospodarz poczęstował wszystkich upieczonym wg własnego przepisu „Pstrągiem po komandorsku” oraz wybrał najlepszą załogę. Para Maciej Madaj i Ola Suchanek została wraz z tym tytułem obdarowana przyprawionymi, gotowymi do upieczenia w domu pstrągami. Wszystkim też smakował rabarbarowy placek popijany domowym kompotem, które to potrawy przygotowała pani Dorota Obrocka.

Cykl spływów kajakowych dla młodzieży zaplanowaliśmy w celu aktywizacji społeczności zamieszkującej obszar NGR, a sam projekt przyczyni się do realizacji programu wewnętrznego NGR - Małej Ojczyzny. Celem tego zadania ma być przede wszystkim:
  • zachęcenie młodzieży do aktywności fizycznej oraz spędzania wolnego czasu na łonie natury
  • zapoznanie się z pięknem krajobrazu otaczającego szlak, którym odbędą się spływy oraz poszerzenie wiedzy nt. obserwowanych terenów (popularyzacja walorów przyrodniczych obszaru NGR)
  • zapoznanie się z kajakarstwem jako rodzajem turystyki kwalifikowanej
  • poznanie dobrych i złych praktyk oraz zasad właściwych zachowań podczas spływów kajakowych
  • zapoznanie się ze sprzętem kajakowym
  • upowszechnienie oraz rozwój tego rodzaju turystyki na obszarze NGR.

Fot. Jacek Gawroński