Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Konferencja i biesiada 18.09.2014

W piatek 12 września odbyło się spotkanie podsumowujące dotychczasową działalność Nadnoteckiej Grupy Rybackiej. Imprezę pn. „Kronika wspomnień” zorganizowano w Hotelu Smolarnia, w gminie Trzcianka.

Nieoficjalnym początkiem spotkania był spływ kajakowy Bukówką, zorganizowany przez Krzysztofa Bogdanowicza, członka NGR i właściciela firmy In Plus.

Oficjalnie „Kronika wspomnień” rozpoczęła się konferencją poświęconą przedstawieniu projektów zrealizowanych przez beneficjentów PO RYBY, w tym również przez Nadnotecką Grupę Rybacką. Uczestnicy konferencji oceniali poszczególne prezentacje w kategoriach wyznaczonych przez środki, w ramach których zrealizowano projekty. Policzone później głosy wyznaczyły najciekawsze realizacje.

Ze środka 4.1.1 „Wzmocnienie konkurencyjności i utrzymanie atrakcyjności obszarów zależnych od rybactwa”, wśród beneficjentów z sektora publicznego wygrała Gmina Trzcianka, zaś w sektorze społecznym i gospodarczym - Stowarzyszenie Ludzi Kreatywnych POKRZYWA. Z projektów realizowanych przez rybaków, czyli ze środka 4.1.2 „Restrukturyzacja lub reorientacja działalności gospodarczej lub dywersyfikacja zatrudnienia osób mających pracę związaną z sektorem rybactwa w drodze tworzenia dodatkowych miejsc pracy poza tym sektorem”, za najlepsze uznano te realizowane przez Ziemowita Pirtania. Z grona beneficjentów korzystających ze środka 4.1.3 „Podnoszenie wartości produktów rybactwa, rozwój usług na rzecz społeczności zamieszkującej obszary zależne od rybactwa” wybrano projekty Karoliny i Artura Żurawiczów. Wsród projektów środka               4.1.4 „Ochrona środowiska lub dziedzictwa przyrodniczego na obszarach zależnych od rybactwa w celu utrzymania jego atrakcyjności lub przywrócenia potencjału produkcyjnego sektora rybactwa w przypadku jego zniszczenia w wyniku klęski żywiołowej lub przemysłowej” bezkonkurencyjne okazały się te, które zrealizował Okręg Nadnotecki Polskiego Związku Wędkarskiego w Pile.

W przerwie konferencji odbył się konkurs kulinarny na najlepszą potrawę z ryb słodkowodnych pn. „Smaki NGR”. Jury w składzie: Aleksandra Ratajczak, Zofia Wojciechowska i Magdalena Krawczyk, oceniało 10 potraw zgłoszonych do konkursu przez gospodarstwa rybackie. Za najlepsze z przygotowanych dań uznano „Filet leśny z pstrąga”, przygotowany przez Ewę Wasilewską z Gospodarstwa Rybackiego Pstrąg Tarnowo. Drugie miejsce przyznano Helenie Cebuli z Gospodarstwa Rybackiego Kłoda 34 za „Pasztet z karpia”, a trzecie miejsce zajęła Katarzyna Szarek z Gospodarstwa Rybackiego Stobno za „Szynkę z karpia”. (Przepisy na te i inne potrawy wystawione do konkursu znajdziecie Państwo w osobnej informacji).

Konferencja zakończyła się imiennymi podziękowaniami dla osób najbardziej zaangażowanych w początkową organizację Nadnoteckiej Grupy Rybackiej i utworzenie Lokalnej Strategii Rozwoju Obszarów Rybackich oraz członków Zarządu, włodarzy gmin wchodzących w skład naszego Stowarzyszenia, członków Komitetu i Komisji Rewizyjnej NGR.

Ostatnią częścią „Kroniki wspomnień” była biesiada rybacka, w trakcie której można było popróbować dań przygotowanych na konkurs kulinarny, ale też i innych przysmaków rybnych, specjalnie zamówionych na tę okazję w gospodarstwach specjalizujących się w ich produkcji. Nie zabrakło też dobrego humoru, śpiewów i tańca.

Serdecznie dziękujemy przybyłym uczestnikom wydarzenia oraz gratulujemy zwycięzcom konkursów!