Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Apel do rybaków 08.09.2015

Lokalna Grupa Rybacka „Świętokrzyski Karp” wystąpiła z inicjatywą oceny - w skali kraju - wpływu suszy na produkcję rybacką. Ustalenie, w jaki sposób tegoroczny niedobór wody wpłynął na pracę rybaków i jej efekty, pozwoli na ewentualną interwencję w Urzędach Gmin i MRiRW oraz  wnioskowanie o uruchomienie programów pomocowych.
Poniżej publikujemy list w tej sprawie, który wystosował do grup rybackich prezes LGR „Świętokrzyski Karp, pan Wacław Szczoczarz. Prosimy również rybaków z obszaru działania NGR o wypełnienie i odesłanie do Biura NGR tabelki określającej skutki suszy.

Monitoring (tabelka)
 
Apel do wszystkich Lokalnych Grup Rybackich w Polsce
Susza tego roku dotknęła na niespotykaną od wielu lat skalę większą część Polski. Wyschła ziemia, wyschły rowy melioracyjne, leśne cieki, jeziorka, strumyki, a nawet niektóre rzeki. Nie ominęła także stawów hodowlanych. Te rezerwuary wody długo opierały się suszy, stając się często jedynymi w okolicy dostarczycielami wody. Stawy powoli oddawały przyrodzie zgromadzoną wiosną cenną wodę, utrzymując życie biologiczne  w odpływających z nich strumykach. Wiele stawów z wielkim trudem dotrwało do wrześniowych opadów, podtrzymując swoją podstawową funkcję jaką jest hodowla ryb. W sierpniu w wielu stawach brakowało od 50-80 procent  wody, a jej temperatura nierzadko przekraczała 32st.C.  W tych ekstremalnych warunkach rybacy znacznie ograniczali, lub wręcz zaprzestawali karmienia osłabionych ryb, by utrzymać je przy życiu, co skutkowało zahamowaniem ich przyrostów. Niestety w wielu obiektach hodowlanych następowały  śnięcia.
Susza w rolnictwie uruchamia programy pomocowe. Rolnicy w krytycznej sytuacji  słusznie oczekują wsparcia, które  w przeszłości niestety najczęściej omijało stawy hodowlane. Dzisiaj w krytycznej sytuacji znaleźli się hodowcy ryb, tak więc i oni oczekują wsparcia.                                                                                                                             Nasze Lokalne Grupy Rybackie ulokowane są na terenach zależnych od rybactwa, niejako wyrastając z pracy rybaków stawowych. Dzisiaj rybacy potrzebują naszego wsparcia i chociaż LGR-y są w tzw. okresie przejściowym, powinny wszelkimi sposobami wspomóc rybaków. Taki jest sens istnienia LGR-ów.
Apeluję do Lokalnych Grup Rybackich o:
1. Przeprowadzenie na swoim terenie monitoringu skutków suszy na stawach hodowlanych, co pozwoli określić skalę zjawiska i  złożyć uprawnioną interwencję u stosownych władz.
Po zebraniu ww. danych od rybaków  zbiorcze dane z terenu LGR prosimy przesłać w terminie do 15.09.2015r. na adres biuro@swietokrzyskikarp.pl
2. Zachęcenie rybaków do składania w urzędach gmin wniosków dot. poziomu strat na stawach hodowlanych z tytułu suszy, zawierających:      
 
 - przewidywane straty w  produkcji (m.in. śnięcia, mniejsze przyrosty) wszystkich ryb w 2015r. (procentowo)
- średnioroczny procent napełnienia stawów w sierpniu z ostatnich trzech lat i procent napełnienia stawów w sierpniu 2015r.
3.  Wystąpienie do MRiRW z apelem o wsparcie gospodarstw rybackich dotkniętych suszą                                     
                                                                                               
 
     Wacław Szczoczarz                                                                     
    Prezes LGR Świętokrzyski Karp
Rytwiany 3 września 2015r.