Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Rybacka Strategia Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność 2016-2023 - informacje podstawowe. 07.07.2016

Nadnotecka Grupa Rybacka rozpoczyna wdrażanie Rybackiej Strategii Rozwoju Lokalnego na lata 2016-2023!!!!

Nadnotecka Grupa Rybacka (NGR) jest jedną z dwóch rybackich lokalnych grup działania w województwie wielkopolskim, które zostały wybrane przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu w konkursie na wybór LSR do realizacji Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR)na lata 2016-2023. Jest to Strategia monofunduszowa - współfinansowana wyłącznie z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach PO Ryby 2014-2020. Na wdrażanie Strategii NGR otrzymała 12 mln zł.

NGR jest stowarzyszeniem, którego celem jest aktywizacja społeczności lokalnej oraz rozwój społeczno-gospodarczy obszarów rybackich i obszarów akwakultury siedmiu gmin: Szydłowo, Trzcianka, Wieleń, Drawsko, Krzyż Wlkp., Czarnków, Chodzież.

W ramach realizacji Strategii wsparcie będą mogli otrzymać przede wszystkim lokalni rybacy, przetwórcy ryb lub inne osoby i podmioty, w zakresie sprzedaży ryb, drobnego przetwórstwa, zastosowania innowacyjnych rozwiązań w łańcuchu dostaw produktów rybactwa, szczególnie młodzi rybacy przejmujący prowadzenie gospodarstw rybackich.  Dofinansowanie będzie można również otrzymać na promocję produktów rybactwa . Również rybacy, chcący rozwinąć swoją działalność w innych kierunkach niż podstawowa – rybacka, będą mogli sięgnąć po dofinansowanie. W ramach LSR przeznaczono także środki na podniesienie kompetencji kadr sektora rybackiego czy wykorzystanie i wspieranie atutów środowiska wodnego i potencjału produkcyjnego sektora rybactwa, w tym przeciwdziałanie kłusownictwu i szkodom spowodowanym przez chronione gatunki zwierząt.

Na obszarze NGR także osoby lub podmioty zainteresowane utworzeniem lub rozwinięciem działalności gospodarczej będą mogły realizować swoje projekty  - będą one musiały być jednak zlokalizowane bezpośrednio nad wodami i wykorzystywać wodny potencjał tego obszaru (turystyka).

W ramach Strategii zaplanowano również środki dla gmin oraz sektora społecznego (stowarzyszeń, fundacji) na realizację projektów związanych z tworzeniem lub rozwojem publicznej infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej nad wodami obszaru, promocją terenu NGR oraz popularyzacją idei LSR, w tym: lokalną certyfikacją produktów rybactwa, organizacją wydarzeń promocyjnych i kulturalnych, działaniami edukacyjnymi , opracowaniem i upowszechnieniem produktów turystycznych jako ofert dla biur podróży czy produktów promujących teren działania NGR.

Łącznie przez cały okres realizacji Strategii beneficjent będzie mógł pozyskać maksymalnie 300.000 zł dofinansowania. Intensywność pomocy wynosi od 50 do 75% kosztów kwalifikowalnych. Operacje związane z rozwojem działalności gospodarczej wymagać będą utworzenia i/lub zobowiązania do utrzymania, przez okres 3 lat, co najmniej jednego miejsca pracy.

W ramach LSR zaplanowano również środki na funkcjonowanie Grupy, w tym utrzymanie Biura NGR, szkolenia pracowników, członków władz i organów NGR, realizację planu komunikacyjnego z lokalną społecznością, w tym szkolenia dla wnioskodawców, działania aktywizacyjne, wspieranie przedsiębiorczości oraz operacje własne. Przez cały okres realizacji LSR pracownicy świadczyć będą bezpłatne konsultacje w zakresie wypełnienia wniosku o dofinansowanie, o płatność oraz przygotowania projektu w ramach 4 osi PO ryby 2014-2020.

Pierwsze nabory o dofinansowanie operacji planowane są w II połowie 2017 roku. Obecnie nie weszło w życie jeszcze rozporządzenie w sprawie 4 priorytetu „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej „ PO Ryby 2014-2020, co nastąpi prawdopodobnie dopiero w IV kwartale br.

Projekt rozporządzenia w sprawie 4 priorytetu PO Ryby 2014-2020

Zestawienie celów, przedsięwzięć, limitów finansowych, intensywności wsparcia oraz beneficjentów - na podtstawie LSR 2016-2023