Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

BIG JUMP - pokażmy społeczne poparcie dla żyjących rzek! 03.07.2017

BIG JUMP - pokażmy społeczne poparcie dla żyjących rzek!

Klub Gaja i Koalicja Ratujmy Rzeki zaprasza wszystkich, którym los rzek nie jest obojętny do organizacji akcji BIG JUMP (European River Swimming Day) i wejścia do wody - 9 lipca (niedziela) 2017r. o godzinie 15.00.  Każdy może przyłączyć się do akcji wchodząc do najbliższego akwenu lub zanurzając w nim dłonie czy stopy! W ten sposób Europejczycy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i przyrodzie. Spotkajmy się razem nad rzekami, jeziorami i Morzem Bałtyckim.

Tegoroczna edycja BIG JUMP jest szczególnie istotna z powodu zagrożeń, które mogą spotkać polskie rzeki. Projekty regulacyjne i betonowanie rzek – naszego dziedzictwa narodowego nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi. Dlatego też do akcji BIG JUMP włączyła się Koalicja Ratujmy Rzeki (KRR) zrzeszającą kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, naukowców i obywateli. Przeczytaj więcej oKoalicji Ratujmy Rzeki
„Nadszedł czas wspólnych działań dla dobra polskich rzek i obrony polskiej przyrody, którą powinniśmy zostawić dla przyszłych pokoleń. Pomysły regulacji takich rzek jak Wisła pochodzą z XIX wieku. Potrzebujemy teraz naszej wspólnej aktywności by o tym mówić,
a BIG JUMP jest pozytywna możliwością manifestowania naszego wsparcia dla naturalnych rzek w Polsce. Dobry stan rzek to dobra jakość naszego życia - plaże, ścieżki spacerowe
i rowerowe, miejsca rekreacji”powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja, członek KRR.
Radosław Gawlik z EKO-UNII, członek KKR dodaje: „Regulacja rzek zwiększa zagrożenie powodziowe w Polsce. Chodzi szczególnie o wstrzymanie regulacji Odry prowadzonej w celu osiągnięcia parametrów III klasy drogi wodnej na potrzeby żeglugi. Prace powinny rzeczywiście służyć poprawie bezpieczeństwa powodziowego ludności i podnosić jakość życia mieszkańców, którzy korzystają z polskich rzek”.
Swój gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każdy w każdym miejscu w Polsce, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem. Połączmy wypoczynek z europejską kampanią społeczną.
Jak zorganizować własny BIG JUMP! To proste!
  • Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja
  • Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta: psy czy konie.
  • 9 lipca w niedzielę, o godz.15.00 wejdziecie wspólnie do wody (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie), koniecznie zróbcie zdjęcie. BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
  • Zdjęcia wraz z krótką informacją (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób), wyślij na adres klubgaja@klubgaja.pl. Najciekawsze zostaną opublikowane na stronie oraz funpage’u Klubu Gaja.
  • Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!
Nad lokalnymi rzekami i Bałtykiem BIG JUMP 2017 już organizują:
  • Klub Gaja – rzeka Biała w Bielsku-Białej
  • Stowarzyszenie Chodź nad Świder – rzeka Świder
  • Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA – Morze Bałtyckie
  • mieszkańcy Szczyrku – rzeka Żylica
  • mieszkańcy Wrocławia – rzeka Odra
  • Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Głowienicy  - rzeka Ina i Gowienica
  • Stepnicka Organizacja Turystyczna – Zalew Szczeciński
W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network.
Więcej informacji o poprzednim BIG JUMP 2016
Zobacz miejsca poprzednich akcji BIG JUMP na interaktywnej mapie Polski