Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Święto Noteci w Drawsku 07.08.2019

27 lipca 2019 r. na Marinie Yndzel w Drawsku odbyło się Święto Noteci, zorganizowane przez Gminę Drawsko, sfinansowane m. in. za pośrednictwem Nadnoteckiej Grupy Rybackiej w ramach Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020, działanie Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność, Priorytet 4 Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej.

Wydarzenie miało na celu promocję obszaru Nadnoteckiej Grupy Rybackiej, w tym Gminy Drawsko oraz popularyzację idei zawartych w Lokalnej Strategii Rozwoju, zgodnie z celem ogólnym LSR - zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności turystycznej obszaru NGR.

Impreza rozpoczęła się w Starorzeczu Noteci, gdzie odbyły się zawody wędkarskie przeprowadzone prze Koło Wędkarskie ,,Noteć‘’ z Drawskiego Młyna. Uczestnicy turnieju od godz. 8.00 stanęli w szranki w drużynach dwuosobowych – dziecko i opiekun, pokazując, że tym sportem można zarażać całe pokolenia i miło spędzać czas.

Otwarcia Święta Noteci dokonał Bartosz Niezborała Wójt Gminy Drawsko wraz z Ryszardem Jabłonowskim Przewodniczącym Rady Gminy Drawsko w asyście Ryszarda Ociepa Bosmana Przystani, podkreślając w swoim wystąpieniu znaczenie Rzeki Noteć dla mieszkańców regionu, zwracając uwagę m. in. na wspólne działania samorządów dla zwiększenia roli turystycznej rzeki, w szczególności samorządów funkcjonujących w ramach stowarzyszenia Związek Miast i Gmin Nadnoteckich z Nakła nad Notecią. Wójt zwrócił również uwagę na udostępnianie przystani, oddanie obiektu do dyspozycji wszystkich, którzy chcą gościć w gminie Drawsko, zgodnie z uszczegółowionymi zasadami wprowadzonymi zarządzeniem. 

Moc atrakcji, które zafundowano mieszkańcom i turystom zdecydowanie wpłynęła ,,na wizytę’’ w sobotnie popołudnie, na Przystani Yndzel. Niesamowite emocje wzbudził pokaz ratownictwa wodnego zorganizowany przez grupę Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ,,Anioły’’ z Trzcianki - aktywnie działającej, w szczególności w zakresie ratownictwa wodnego, szkolenia, pokazów, zabezpieczania kąpielisk, ale i animacji dzieci w tym zakresie. Niebywałą radość sprawiły dzieciom warsztaty plastyczne ,,Rybka, rybka, rybka’’ prowadzone przez Aleksandrę Moder, emerytowaną nauczycielkę plastyki szkoły podstawowej w Drawskim Młynie. Fundacja ,,Ratuj Ryby’’ z Poznania poprzez zabawę omówiła dzieciom ekosystem Noteci. Pokazała jak można uczyć i wskazywać trafne informacje o walorach miejsc, w których żyjemy i z czego zapewne nie do końca, wielokrotnie zdajemy sobie sprawę. 

Mieszkańcom oraz turystom zaproponowano również bezpłatną degustację potraw z ryb słodkowodnych, którą przygotowali Państwo Krystyna i Waldemar Wachowiak z Miałów Restauracja „Pod Borowikiem”.
Niebywałą atrakcją Święta Noteci była możliwość bezpłatnego odbycia rejsu po rzece pięknie prezentującym się galarem lub smoczymi łodziami, które zaoferowała rodzinna firma z Wronek, na co dzień stacjonująca z jednostkami na przystani w Czarnkowie.

Realizując założenia projektu, w świetlicy przystani oraz na scenie została zaprezentowana prelekcja dotycząca popularyzacji tradycji, historii i kultury rybactwa, pracy rybaka, gospodarki rybackiej na terenie gminy Drawsko oraz obszaru NGR. Prelekcja zawierała w sobie legendę o wizycie króla Polski Władysława II Jagiełły na terenie Drawska i oddaniu w użytkowanie mieszkańcom Starorzecza Noteci. Ponadto informacje o targu rybnym w centrum Drawska, a co za tym idzie o tym jak kiedyś prowadzono gospodarkę rybacką na Noteci, o pochodzeniu nazwy przystani umiejscowionej na Międzynarodowej Drodze Wodnej E70 i o obecnie prowadzonej gospodarce rybackiej na terenie gminy. Również o walorach gminy Drawsko i jej atrakcjach - I w Polsce Park Grzybowy w Piłce, do którego można dotrzeć korzystając po drodze z boiska wielofunkcyjnego w Drawsku, jadąc ścieżką rowerową z Drawska przez Pęckowo, docierając do Piłki, a stamtąd do Marylina nad Jezioro Moczydło, gdzie wita nas ,,Maryliński Świat Ryb”. 

Nadnotecką Grupę Rybacką podczas Święta Noteci reprezentowały pracownice Biura NGR, które zorganizowały stoisko wystawiennicze, na którym informowały o działalności Stowarzyszenia, możliwościach otrzymania dofinansowania oraz o efektach wdrażania LSR. Dla najmłodszych zorganizowano animacje, które przeprowadziła pani Agnieszka Kopacz, właścicielka firmy animacyjnej Okrzyk Radości. Było malowanie twarzy, głównie wizerunki rybek i innych motywów wodnych, modelowanie baloników (rybki i inne morskie stworzenia), konkursy sportowe (łowienie rybek oraz wyciąganie piłek na czas),  pokaz baniek mydlanych, zabawy z chustami animacyjnymi, wspólne gry towarzyskie, wspólne tańce oraz prace plastyczne związane ze światem podwodnym. Pracownice Biura NGR przeprowadziły również konkurs wiedzy dla najmłodszych „Nadnoteckie ryby”, w trakcie którego dzieci do lat 15 musiały rozwiązać test opracowany na podstawie przygotowanej ulotki na temat ciekawostek o rybach słodkowodnych. Dla dorosłych przygotowano natomiast test wiedzy o NGR. Zwycięzcy wszystkich konkursów otrzymali nagrody ufundowane przez NGR. Na stoisku NGR rozdawano również materiały promocyjne, ulotki, cukierki, a dzieci mogły pokolorować rybki w przygotowanej przez NGR kolorowance.

Zwieńczeniem Święta Noteci był występ gwiazdy w postaci Andrzeja Rybińskiego oraz gawędziarza, artysty z ,,Kapeli zza winkla’’ i ,,Kabaretu z Woźnej” Pawła Kuleszewicza wraz z Agnieszką Szymańską. Wieczór zakończył zespół Och Karol Piotr Hajer wraz z córką, który przygrywał do późnych godzin.

Źródło: https://gminadrawsko.pl/aktualnosci/pokaz/1965http://www.pct24.pl/wiadomosci/swieto-noteci-w-drawsku-/15267.
Zdjęcia: H. Forbrich Gmina Wieleń oraz autorstwa NGR.