Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Relacja z wyjazdu studyjnego na Opolszczyznę 29.10.2021

W dniach 11-13 października 2021 roku 25 osób uczestniczyło w wyjeździe studyjnym na Opolszczyznę. Projekt został zrealizowany w partnerstwie z RLGD „Opolszczyzna” - skierowany był w szczególności do przedstawicieli sektora rybackiego a także pracowników biura i członków organów NGR.

W pierwszym dniu wizyty 25 przedstawicieli NGR oraz 2 przedstawicieli z LGR Opolszczyzna (organizatora warsztatów) aktywnie uczestniczyło w warsztatach kulinarnych z rybą połączonych z wykładem na temat rolniczego handlu detalicznego, które odbyły się w restauracji Bajka w Grodźcu.
Warsztaty rozpoczęły się od przekazania informacji jak przygotować potrawy oraz krótkiego pokazu filetowania karpia, który przeprowadził pan Kamil Klekowski prowadzący firmę pod nazwą „Edukacja od Kuchni”. W ramach warsztatów uczestnicy zostali podzieleni na grupy, gdzie każda grupa przygotowywała inne potrawy z karpia, w tym także porcje degustacyjne każdej z potraw - przygotowano potrawy takie, jak: pasztet rybny zapiekany w różnych smakach, zupę rybną w dwóch smakach, klopsiki rybne czy rybę smażoną w zalewie pomidorowej. Większość uczestników na co dzień zajmuje się hodowlą karpia, dlatego potrawy były tak dobrane, żeby w ramach dywersyfikacji swojej działalności mogli je przygotowywać w swoich gospodarstwach do sprzedaży. Ponadto podczas spotkania, wykładu nt. rolniczej sprzedaży detalicznej udzielił lekarz weterynarii pan Andrzej Szpulak, który poinformował jak sprzedawać przetwory rybne czy wędzoną rybę. Po przeprowadzeniu wykładu była możliwość zadawania indywidualnych pytań w ww. zakresie.
 
W kolejnych dwóch dniach wizyty uczestnicy mieli okazję zapoznać się z miejscami i obiektami nawiązującymi do rybackiej specyfiki oraz celów LSR Nadnoteckiej Grupy Rybackiej a także wymienić doświadczenia z opolskimi gospodarstwami rybackimi. Uczestnicy zapoznali się z dobrymi praktykami w zakresie pozyskanych środków z PO Rybactwo i Morze w następujących miejscach:
  • Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych Niemodlin
  • Zamku Książęcym Niemodlin
  • Restauracji Rybnej w Turawie
  • Ośrodku Wędkarsko –  Turystycznym „Rybaczówka” Okręgu Opolskiego PZW w Turawie
  • Ośrodku Zarybieniowym Poliwoda Okręgu Opolskiego PZW w Biestrzynniku
  • Gospodarstwie Rybackim Krzywa Góra
  • Gospodarstwie Rybackim Lasów Państwowych Krogulna
W drugim dniu wizyty odbyło się również spotkanie z przedstawicielami RLGD „Opolszczyzna”, podczas którego każda z grup zaprezentowała swoje działalności. NGR przedstawiła swoją działalność w formie prezentacji multimedialnej, natomiast druga grupa zaprezentowała film promujący jej działalność.

W wyniku wizyty studyjnej został osiągnięty cel: podniesienie kompetencji, wymiana doświadczeń oraz aktywizacja i integracja rybaków z obszaru NGR i RLGD „Opolszczyzna”.

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach projektu współpracy przez Nadnotecką Grupę Rybacką oraz Rybacką Lokalną Grupę Działania Opolszczyzna w zakresie działania „Realizacja lokalnych strategii rozwoju kierowanych przez społeczność" w ramach Priorytetu 4 "Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej', objętego Programem Operacyjnym "Rybactwo i Morze".

Wyjazd studyjny został współfinansowany z priorytetu 4 Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze 2014-2020”.

Sprawozdanie z realizacji operacji
 
 

Materiały do pobrania: