Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI RYBNYCH WARSZTATÓW KULINARNYCH DLA DZIECI 03.11.2021

Warsztaty kulinarne odbyły się na terenie gmin objętych działaniem Nadnoteckiej Grupy Rybackiej. Grupą docelową byli uczniowie klas II i III szkół podstawowych.  Szkoły zostały wyłonione po wcześniejszych konsultacjach z dyrektorami, po jednej z każdej gminy. Warsztaty odbyły się zgodnie  z harmonogramem:

Gmina Trzcianka     - Szkoła Podstawowa w Rychliku                         17.09.2021r.
Gmina Szydłowo     -  Szkoła Podstawowa w Skrzatuszu                    24.09.2021r.
Gmina Czarnków     -  Szkoła Podstawowa w Jędrzejewie                  30.09.2021r.
Gmina  Krzyż Wlkp. - Szkoła Podstawowa w Krzyżu                           06.10.2021r.
Gmina Wieleń          -  Szkoła Podstawowa w Dzierżążnie Wielkim     12.10.2021r.                                 
Gmina Drawsko       -  Szkoła Podstawowa w Drawskim Młynie          19.10.2021r.
Gmina Chodzież      -   Szkoła Podstawowa w Zacharzynie                 22.10.2021r. 

Głównym celem projektu było popularyzowanie spożycia ryb słodkowodnych, wyrobienie zdrowych nawyków żywieniowych oraz przekazanie wiedzy na temat znaczenia ryb w zdrowym żywieniu wśród dzieci.
Warsztaty prowadziła pani Wiesława Pyrcz, będąca wieloletnim edukatorem z zakresie zdrowia dzieci i młodzieży, pedagogiem oraz koordynatorem projektów zdrowotnych oraz pani Bożenia Lebiedź – Instruktorka Gospodarstw Wiejskich.

Wszystkie cele i założenia zostały zrealizowane zgodnie z planem, a warsztaty przebiegały wg. przygotowanego scenariusza. Powyższe szkoły posiadały dobre warunki lokalowe - dostęp do pomieszczeń kuchennych, tablice interaktywne, duże sale, w których uczniowie przygotowali potrawy. Prace wykonane w ramach konkursu plastycznego – „Ryby naszych rzek i jezior” były wyeksponowane na tablicach wiszących lub stojących. Uczestnicy warsztatów mieli okazję obejrzeć wystawę różnych wydawnictw: atlasy, albumy, tablice i plansze poglądowe o rybach występujących w Polsce. 

Dobór wykonanych potraw uwzględniał zasady zdrowego żywienia dzieci. Głównym składnikiem przygotowywanych potraw były ryby słodkowodne. Dzieci   przyrządzały jedno danie na ciepło – sznycelki z karpia oraz sałatki, pasty, szaszłyki i surówkę. Składniki tych dań, oprócz ryb, stanowiły: owoce, warzywa, zioła, nabiał (jajka, jogurty, masło). Do picia dzieci otrzymały soki owocowe, warzywne oraz wodę z miętą i cytryną.

Prowadzącą warsztaty, Bożenę Lebiedź wspierali nauczyciele wychowawcy, którzy wykazali duże zaangażowanie i zdolności  organizacyjne.
Na zakończenie każdych warsztatów odbyło się podsumowanie. Wszyscy uczniowie otrzymali dyplom uczestnictwa oraz pamiątkowe gadżety: fartuszki z logo, drewnianą łopatkę oraz breloczek z rybką. Uczniowie nagrodzeni i wyróżnieni w konkursie plastycznym otrzymali nagrody. Pozostali uczniowie, którzy przygotowali prace zostali uhonorowani upominkami. Podczas podsumowania warsztatów byli obecni dyrektorzy szkół, a w niektórych placówkach przedstawiciele administracji samorządowej.
 
Końcowym akcentem była wspólna konsumpcja przy ładnie zastawionym stole. Było smacznie, zdrowo i kolorowo. Dzieci z chęcią i apetytem spożywały sporządzone przez siebie potrawy.

Projekt współfinansowany był ze środków w ramach „Kosztów bieżących i aktywizacji w 2021 r.” objętych Priorytetem 4 „Zwiększenie zatrudnienia i spójności terytorialnej", zawartym w Programie Operacyjnym „Rybactwo i Morze" na lata 2014-2020”.