Rybactwo i morze
Unia Europejska
Logotyp Nadnoteckiej Grupy Rybackiej - Przejście do strony głównej
mail
mail

Podsumowanie dokonań beneficjentów oraz NGR na Konferencji w Milczu w dn. 3 czerwca 06.06.2022

W miniony piątek podsumowaliśmy dokonania beneficjentów oraz NGR na Konferencji w Milczu. Celem konferencji było przede wszystkim zaprezentowanie rzeczywistych efektów i zmian na obszarze NGR, które zaszły w wyniku realizacji operacji dofinansowanych w ramach PO RiM 2014-2020, czyli promocja działalności beneficjentów i zrealizowanych przez nich projektów za pośrednictwem NGR a także promocja projektów zrealizowanych przez NGR oraz efektów wdrażania LSR.

Wśród zaproszonych gości byli m. in. przedstawiciele gmin członkowskich NGR, członkowie, beneficjenci, wnioskodawcy, mieszkańcy oraz członkowie organów NGR – Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Rady. Gości przywitał Prezes NGR Pan Wojciech Jóźwiak, natomiast całe spotkanie prowadziła Kierownik Biura NGR Pani Danuta Pisarska.

Konferencję rozpoczęła Pani Kierownik, która podsumowała dotychczasową działalność Stowarzyszenia, przedstawiając informacje na temat zrealizowanych naborów wniosków o dofinansowanie z PO Ryby 2014-2020 oraz stanu wdrażania LSR.

Następnie wyświetlono specjalnie przygotowany na tą okazję film promujący wybrane projekty zrealizowane przez beneficjentów NGR pt. „KRONIKA WSPOMNIEŃ” – CZ. II. Film dostępny jest na naszej stronie internetowej w tym miejscu.

Beneficjenci, których projekty nie zostały ujęte w filmie, zaprezentowali zrealizowane przez siebie operacje, byli to:

- IPM Sp. z o.o. s.k. Oddział w Pestkownicy – zaprezentowane projekty: „"Potencjał wody" - reorientacja działalności w obwodach rybackich w Pestkownicy poprzez innowacyjne rozwijanie łańcucha wartości produktów akwakultury” oraz „Modernizacja bazy noclegowej, turystycznej i gastronomicznej nad wodami w Pestkownicy”
- Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance, której Dyrektor Pani Dominika Jeske zaprezentowała projekt pt. „Stworzenie kina plenerowego nad jeziorem Sarcze w Trzciance”.

Wszyscy beneficjenci, których operacje zaprezentowano w filmie oraz dodatkowo podczas konferencji, wzięli udział w konkursie na najciekawsze projekty. Uczestnicy spotkania mogli wytypować po 1 w ramach każdego zakresu (cel A, B, C, D) ich zdaniem najlepszy projekt. W konkursie zwyciężyli:

- w ramach celu A: PPPU-H „LEŚNIK” Wojciech Rożek za projekt pt. „Zakup specjalistycznego zestawu do transportu ryb w warunkach obniżonej temperatury”
- w ramach celu B: IPM Sp. z o.o. s.k. Oddział w Pestkownicy za projekt pt. „Modernizacja bazy noclegowej, turystycznej i gastronomicznej nad wodami w Pestkownicy”
- w ramach celu C: Gmina Drawsko za projekt pt. „Przeciwdziałanie kłusownictwu i ochrona środowiska naturalnego rzeki Noteć przed negatywnymi skutkami działalności ludzi”
- w ramach celu D: Gmina Trzcianka za projekt pt. „Budowa pomostów pływających nad jeziorem Sarcz w Trzciance”

Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe statuetki oraz zestaw materiałów promocyjnych.

W trakcie konferencji uczestnicy wysłuchali dwóch wykładów na temat: wymagań i warunków – HACAP przy sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych oraz dywersyfikacji produkcji i źródeł dochodu w gospodarstwach rybackich, które przeprowadzili eksperci z firmy Aqualedge Sp. z o.o. - zajmującej się doradztwem inwestycyjnym oraz w zakresie projektów współfinansowanych ze środków UE.
 
Na zakończenie rozstrzygnięto konkurs kulinarny na potrawę z ryb słodkowodnych, którego celem była promocja spożycia i możliwości wykorzystania ryb w kuchni oraz ich walorów odżywczych. Do konkursu zgłoszono następujące potrawy:
  1. Samosy z rybą – wykonane przez IPM Sp. z o.o. s. k. „Rezydencja nad Jeziorem” w Pestkownicy
  2. Zupa rybna – wykonana przez Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik
  3. Karp z serem i pieczarkami - wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Milcz
  4. Pstrąg w warzywach – wykonany prze Koło Gospodyń Wiejskich Nietuszkowo
  5. Pstrąg po strzelecku – wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich Strzelce
  6. Ryba faszerowana – wykonana przez Koło Gospodyń Wiejskich Konstantynowo
  7. Tatar z pstrąga – wykonany przez PPPU-H „Leśnik” Wojciech Rożek
  8. Wędzone szaszłyki z pstrąga – wykonane przez PPPU-H „Leśnik” Wojciech Rożek
  9. Carpaccio z pstrąga – wykonane przez PPPU-H „Leśnik” Wojciech Rożek
 
Jury w składzie: Dominika Jeske (Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury im. Kazimiery Iłłakowiczówny w Trzciance) – Przewodnicząca, Agnieszka Nakoneczna (Gmina Szydłowo), Ewa Kubiś (Gmina Chodzież) wybrało najlepsze potrawy:

I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich Konstantynowo za Rybę faszerowaną
II miejsce zajęło Stowarzyszenie Towarzystwo Przyjaciół Wsi Rychlik za Zupę rybną
III miejsce zajęła firma PPPU-H „Leśnik” Wojciech Rożek za Wędzone szaszłyki z pstrąga

Zwycięzcy otrzymali nagrody o charakterze kulinarnym natomiast pozostali - zestaw materiałów promocyjnych. Na zakończenie wszyscy mieli okazję posmakować wyśmienitych potraw wykonanych z ryb wyhodowanych w naszych lokalnych gospodarstwach.

Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Gminy Chodzież za pomoc w organizacji konferencji a uczestnikom za udział.

W załączeniu prezentacja NGR.

Fot. NGR

Materiały do pobrania: