Karpie zostały wykonane w ramach projektu współpracy pt. “Promocja dziedzictwa kulturowego i kulinarnego oraz zwiększenie atrakcyjności turystycznej obszaru Lokalnej Grupy Rybackiej 7 Ryb i Nadnoteckiej Grupy Rybackiej” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego RYBACTWO I MORZE 2014-2020.
Wystawcy ze strony NGR uczestniczący w VI Targach Produktu Lokalnego w Wieleniu na obszarze NGR, w podziękowaniu za udział w projekcie, otrzymali do postawienia na terenie swoich obiektów, figury karpi – każdy o innej kolorystyce i motywie. W ten sposób stworzony został pewnego rodzaju system oznakowania i upowszechnienia miejsc związanych z hodowlą, sprzedażą, konsumpcją i przetwórstwem ryb na obszarze NGR. Jest to inicjatywa promocyjna, ponieważ promuje szeroko branżę rybacką oraz spożycie ryb, która będzie kontynuowana w przyszłości - stanowić będzie spójną, unikatową ofertę promocyjną obszaru pod kątem rybackim, która z pewnością zachęci tysiące turystów do odwiedzenia naszego obszaru celem zobaczenia wszystkich kolorowych ryb i skorzystania z oferty miejsc i obiektów z branży rybackiej (np. zakup świeżej ryby, zjedzenie smażonej ryby, złowienie pstrąga na łowisku).
Figury ryb stanęły na terenie następujących obiektów:
- Ranczo Skrzatusz Janusz Drożdż (łowisko, tradycyjne wędzenie ryb)
- IPM Sp. z o.o. s. k. Pestkownica (jeziorowe gospodarstwo rybackie, łowisko typu „złów i wypuść”)
- PPPU-H „Leśnik” Wojciech Rożek (chów i hodowla oraz przetwórstwo ryb)
- Gospodarstwo Rybackie „Teresin” (sprzedaż świeżej ryby, łowisko komercyjne, materiał zarybieniowy)
- Gospodarstwo Rybackie Helena i Zdzisław Cebula (produkcja materiału zarybieniowego, sprzedaż ryb)
- Gospodarstwo Rybackie Pstrąg Tarnowo Ziemowit Pirtań (hodowla pstrąga, restauracja rybna „Rybi Puzon”, sklep firmowy i przetwórnia „Rybajka”)
- Przedsiębiorstwo Rybackie KARP Sp. z o.o. (hodowla ryb słodkowodnych głównie karpi)