Instytucje oraz beneficjenci programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa (FER) są zobowiązani do przestrzegania horyzontalnych zasad równościowych:
- zasady równości kobiet i mężczyzn,
- zasady równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami
oraz horyzontalnych warunków podstawowych:
- stosowania Karty Praw Podstawowych,
- stosowania Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych,
zgodnie z rozporządzeniem 2021/1060, w szczególności art. 9, 15 i 73 tego rozporządzenia.
Instytucje zaangażowane w realizację programu FER są zobowiązane do przestrzegania postanowień Karty Praw Podstawowych oraz Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych na każdym etapie realizacji programu, tj.: przygotowania, wdrażania, monitorowania, sprawozdawczości, ewaluacji, informacji, promocji oraz kontroli programu FER.
Beneficjenci są zobowiązania do przestrzegania ww. zasad na podstawie umowy o dofinansowanie w trakcie realizacji operacji.
Założeniem i celem programu FER jest dążenie do zapewnienia, aby produkty i usługi realizowane w ramach operacji współfinansowanej ze środków programu FER były dostępne dla wszystkich użytkowników/użytkowniczek, bez jakiekolwiek niedyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną.
W operacjach realizowanych w ramach programu FER dopuszczalne jest uznanie operacji za neutralną wobec powyższych zasad i warunków horyzontalnych pod warunkiem, że wnioskodawca uzasadni to stanowisko, w szczególności w przypadkach, gdy produkty lub usługi nie mają swoich bezpośrednich użytkowników/użytkowniczek. Weryfikacja stanowiska wnioskodawcy należy do Instytucji Pośredniczącej.
Poniżej przekazujemy Państwu Wytyczne dotyczące realizacji zasad horyzontalnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rybactwa na lata 2021-2027.